Jak poznać prawidłowo dopasowany biustonosz?

Jak poznać prawidłowo dopasowany biustonosz?

10 sierpnia 2023
Jak wybrać

Karolína Marvánková

redaktor

Nosisz odpowiedni rozmiar biustonosza? Większość z Was prawdopodobnie powie tak, ale badania pokazują że około 80% kobiet nie nosi takiego rozmiaru, jaki powinno! Tylko jak właściwie poznać, który rozmiar jest prawidłowy?

Wybór rozmiaru biustonosza zaczyna się od pomiaru. Użyj do tego centymetra krawieckiego. Podczas mierzenia powinien on być naciągnięty, ale nie powinien uwierać. Zwracaj także zawsze uwagę na to, aby był w pozycji poziomej. Aby określić rozmiar biustonosza, potrzebujemy znać obwód klatki piersiowej w biuście oraz pod nim.

Obwód w biuście mierzy się w najszerszym miejscu klatki piersiowej, u kobiet z reguły robi się to na wysokości brodawek sutkowych. Kolejny pomiar, czyli obwód pod biustem, trzeba wykonać ściśle pod piersiami. Gdy będziemy mieć tak wykonane pomiary, łatwo określimy odpowiedni rozmiar biustonosza. Wystarczy tylko znaleźć w tabeli rozmiarów odpowiadający rozmiar u danego producenta. Ale jak w przypadku biustonosza, który na przykład mamy już w domu, poznamy, że leży rzeczywiście tak, jak powinien? Spisaliśmy dla Was kilka porad, jak łatwo rozpoznać prawidłowo dopasowany biustonosz.

Obwód biustonosza

Chociaż na pierwszy rzut oka nie musi się tak wydawać, odpowiednio dobrany obwód biustonosza odgrywa bardzo ważną rolę. Właśnie on bowiem powinien nieść większość ciężaru biustu, a nie ramiączka, jak często się myśli. Jeśli obwód jest za duży, nie może swojej funkcji pełnić prawidłowo, ciężar piersi spoczywa właśnie na ramiączkach – co z kolei może powodować ból ramion, odciski od ramiączek, i co nie mniej ważne, piersi w takim biustonoszu nie mają takiego kształtu, jaki powinny mieć. Prawidłowo dopasowany obwód powinien ściśle przylegać do ciała i oczywiście powinien też być na tyle luźny, abyś mogła swobodnie nabierać oddechu.

Z lewej: obwód biustonosza za nisko, za mały obwód biustonosza, obwód za wysoko

Porada Astratexu:

Oznaką, że z biustonoszem nie wszystko jest w porządku, mogą być także bóle ramion. Są one bowiem z kolei często spowodowane nieprawidłowo dopasowanym (zbyt dużym) obwodem biustonosza. Ciężar biustu spoczywa na ramiączkach, co w końcu może spowodować nawet znaczny ból ramion (szczególnie kiedy kobieta ma duży biust).

Za duży i prawidłowy obwód biustonosza

Tylnej części obwodu nie powinno się dać odciągnąć na odległość większą niż trzy palce. Biustonosz z tyłu powinien leżeć pod odpowiednim kątem w stosunku do pach, a zapięcie powinno być na tej samej wysokości co przednia część biustonosza. W żadnym wypadku tylna część nie powinna się przesuwać ku górze! Jest to wyraźny znak, że obwód jest zbyt duży.

Ramiączka

Większość ciężaru piersi powinna spoczywać na obwodzie biustonosza, a nie na ramiączkach. Ramiączka zatem nigdy nie mogą się wrzynać! Jednocześnie oczywiście nie powinny też spadać. Na szczęście w przeważającej większości biustonoszy długość ramiączek jest regulowana, wystarczy więc tylko skrócić lub wydłużyć je według potrzeb.

Porada Astratexu:

Rozmiary miseczek się zmniejszają (lub zwiększają) proporcjonalnie do rozmiaru obwodu. Miseczka B w przypadku obwodu 70 jest zatem mniejsza niż w przypadku obwodu 80, a biustonosz 65D ma w przybliżeniu tak samo dużą miseczkę jak 70C i 75B itp. Jeśli zatem przymierzasz na przykład biustonosz w rozmiarze 75B i miseczka akurat jest w sam raz, ale potrzebujesz mniejszego obwodu, trzeba równocześnie z mniejszym rozmiarem obwodu zwiększyć numer miseczki. Odpowiedni dla Ciebie powinien więc być biustonosz w rozmiarze 70C.

Miseczki

Jedną z oznak nieprawidłowego rozmiaru biustonosza może być wylewający się biust. Kiedy zbyt mała miseczka nie obejmuje całej piersi, ta się wylewa i tworzy się nieestetyczna „bułka”. Oczywiście może też wystąpić problem przeciwny. Jeśli miseczka jest zbyt duża, jej krawędzie odstają od piersi, a podczas ruchu biustonosz się marszczy i przesuwa w różnych kierunkach. Przy prawidłowo dobranym rozmiarze miseczka powinna podkreślać linię piersi i naturalnie się z nią łączyć – nie może się więc nigdzie wpijać, ale również odstawać.

Zbyt duże miseczki

Prawidłowy rozmiar miseczki

Zbyt małe miseczki

Fiszbiny

W przedniej części biustonosza pod fiszbinem nie powinien się mieścić więcej niż jeden polec. Kiedy podniesiesz ręce, prawidłowo dopasowany biustonosz pozostaje stale w tym samym położeniu. W przedniej części nie może się podwijać i zachodzić na biust!

Fiszbiny mają za zadanie podpierać biust. Aby fiszbin spełniał swoje zadanie prawidłowo, musi on obejmować pierś, a nie się w nią wpijać. Koniec fiszbinu powinien znajdować się pod pachą. Trzeba również zwrócić uwagę na to, aby fiszbin w przedniej części biustonosza, tam, gdzie miseczki się łączą, ściśle przylegał do ciała. Ta część biustonosza nie powinna odstawać, ale też nie może zbytnio uwierać.