Rozmiar ma znaczenie: Jak wybrać odpowiedni rozmiar kostiumu kąpielowego?

Rozmiar ma znaczenie: Jak wybrać odpowiedni rozmiar kostiumu kąpielowego?

16 marca 2023
Jak wybraćStroje kąpielowe

Nikola Herčíková

redaktor naczelny

Znajomość prawidłowego rozmiaru jest ważna nie tylko w przypadku biustonoszy i majtek. Jednak jeden pomiar to za mało, ponieważ kobiece ciało nieustannie się zmienia. Dowiedz się jak prawidłowo się mierzyć i jak dbać o wybrany strój kąpielowy, aby służył jak najdłużej.

Każdy krój jest inny

Bardzo częstym błędem jest założenie, że wystarczy zmierzyć się tylko raz. Nie tylko nasze ciało przechodzi comiesięczne zmiany, ale dużo zależy od samego kroju. Zwłaszcza w przypadku biustonosza, niektóre kroje mogą pasować na nas w różnych rozmiarach. Jeśli nosisz na przykład rozmiar 90/D biustonoszy z fiszbinami, mniejszy rozmiar 90/C często będzie pasował w przypadku biustonosza bez fiszbinów. Dlatego konieczne jest staranne dobieranie.

DORINA, Jednoczęściowy strój kąpielowy Ibadan (Kod pozycji: D1775MI1_BK1), Dwuczęściowy strój kąpielowy Ibadan (Kod pozycji: D1773MI1_BK1_sada)

Poprawne mierzenie krok po kroku

NASZA WSKAZÓWKA:

Tabele rozmiarów są różne dla każdego produktu, dlatego przy wyborze biustonosza zawsze kieruj się tabelą dla konkretnego modelu. W naszych tabelach używamy rozmiarów UE.

Źródło: Astratex

KROK 1: Pomiar piersi

🩱Zmierz się bez stanika lub w prostym bawełnianym biustonoszu, który nie zmniejsza obwodu klatki piersiowej.

🩱Następnie zmierz piersi w okolicy sutków. Upewnij się, że metr krawiecki jest całkowicie wypoziomowany i że możesz swobodnie oddychać. 

KROK 2: Pomiar pod biustem

🩱Zmierz obwód pod biustem. Uważaj, aby miara była wypoziomowana na całym obwodzie. Podczas pomiaru wykonaj wydech i odejmij od ostatecznej wartości 2 - 3 cm.

🩱Pierwsza zmierzona wartość wskaże Ci w tabeli rozmiarów jaki obwód stanika kupić (np. 85), a druga wartość poda rozmiar miseczki (np. C).

KROK 3: Obwód w pasie

🩱Pomiar talii jest szczególnie ważny przy zakupie majtek z wysokim stanem, jednoczęściowych strojów kąpielowych i body.

🩱Obwód talii mierz w najwęższym miejscu tułowia, zwykle tuż nad pępkiem.

KROK 4: Obwód bioder

🩱Załóż klasyczne majtki lub stringi, nie mierz się w bokserkach czy w bieliźnie wyszczuplającej.

🩱Stań przed lustrem i upewnij się, że mierzysz obwód w najszerszym miejscu. 

🩱Idealnie jest mieć pomoc drugiej osoby, aby upewnić się, że miara jest w pozycji poziomej.

Esotiq, Damski dwuczęściowy strój kąpielowy Peniche Blue (Kod pozycji: Peniche40743_sada)

Wskazówki dotyczące tabel rozmiarów

W naszych tabelach używamy rozmiarów UE.

W przypadku niektórych rodzajów strojów kąpielowych nie stosuje się klasycznej numeracji, ale rozmiary S (mały), M (średni), L (duży), XL (bardzo duży) itp. Zawsze sprawdzaj w tabeli, jaki rozmiar jest zalecany do Twoich wymiarów.

Jeśli masz dużą różnicę między rozmiarem dolnej i górnej części ciała, lepiej spróbować połączyć dolną i górną część z różnych rodzajów strojów kąpielowych. Niezwykle popularne są modele z możliwością regulacji rozmiaru, zwłaszcza bikini typu stringi. Dzięki nim z łatwością dopasujesz zarówno obwód góry, jak i rozmiar dolnej części.

Maaji, Dwustronny dwuczęściowy strój kąpielowy Maaji Stone Blue Gliter (Kod pozycji: 3461SBR001_sada)

Jak zachować jakość: jak dbać o strojów kąpielowych

☀️ Przed pierwszym użyciem

Przepierz strój kąpielowy w letniej wodzie i wysusz go w położeniu poziomym. Pod miseczki możesz podłożyć uformowany w kulkę ręcznik lub ścierkę bawełnianą, aby zachowały kształt.

☀️ Co z mokrym strojem kąpielowym?

Przed spakowaniem po kąpieli najlepiej zawinąć go w ręcznik albo ścierkę. W torebce  foliowej bowiem chlor i sól łatwiej przenikają do włókien i mogą je zniszczyć. Po powrocie do domu od razu wypakuj kostium.

☀️ Używaj kilku modeli

Czy wiesz, że gdy nosisz strój kąpielowy przez cały dzień, powinnaś mieć co najmniej dwa kostiumy? Jeśli masz jeden, określone partie ciała, a tym samym części stroju kąpielowego, mogą być przez cały dzień mokre. To nie jest dobre ani dla Twojej skóry, ani dla materiału, z którego strój jest uszyty.

☀️ Nasmaruj się przed ubraniem stroju kąpielowego

Kremy do opalania, spraye i olejki pozostawiają na stroju kąpielowym nieusuwalne plamy. Włóż kostium dopiero po tym, jak się nasmarujesz i odczekasz, aż kosmetyk dobrze się wchłonie. Kiedy smarujesz się podczas noszenia stroju kąpielowego, zawsze odciągnij materiał, nasmaruj się i naciągnij z powrotem.  

☀️ Pranie, prasowanie i suszenie

Po każdym użyciu upierz strój kąpielowy w czystej wodzie albo dodaj mydło o neutralnym pH. Nie używaj środków zmiękczających, które mają niekorzystny wpływ na elastyczność włókien. Susz kostium najlepiej na powietrzu w położeniu poziomym. Unikaj suszarki i grzejnika, nie prasuj stroju. Bezpośredni wpływ wysokich temperatur uszkadza strukturę materiału i kolory. 

☀️ A co z plamami?

Użyj sody oczyszczonej i posyp nią plamę. Pozostaw na chwilę i wypierz strój. Pomóc może także kilka kropel białego octu dodanego do wody. Uważaj tylko z ilością, aby nie uszkodzić kolorów tkaniny.

Etna, Pareo plażowe Vivien (Kod pozycji: Vivien_pareo)