Świętujemy Dzień Ziemi: Z jaką bielizną będziesz oszczędzać środowisko i pieniądze?

Świętujemy Dzień Ziemi: Z jaką bielizną będziesz oszczędzać środowisko i pieniądze?

22 kwietnia 2024
Jak wybraćO bieliźnieTrendy

Nikola Herčíková

redaktor naczelny

Ekologia i zrównoważony rozwój to ważny temat ostatnich lat. Czy wiesz, że kupując odpowiednią bieliznę i odzież również możesz się przyczynić do ochrony środowiska?

Czy znasz pojęcie śladu węglowego?

Jest to ilość wyemitowanych gazów cieplarnianych wyrażona w ekwiwalentach CO2. Każdy z nas zostawia po sobie jakiś ślad. A ponieważ stan naszej planety w ciągu ostatniej dekady stał się bardzo ważną kwestią, wiele firm stara się zminimalizować wpływ swojej działalności i produkcji na środowisko. Emisja przemysłu odzieżowego stanowi około 5% całkowitej emisji, a dokładny ślad węglowy różnych tekstyliów różni się znacznie w zależności od wielu czynników.

Zainteresuj się materiałami i procesem produkcji

W internecie i w sklepach możesz trafić na wiele produktów, których producenci chwalą się rozmaitymi certyfikatami, specyficznymi procesami produkcji albo oznaczeniem, że jest to „zielony” produkt. W takim razie jaką bieliznę wybrać? Weźmy ekologiczne modele pod lupę.

Bawełna SUPIMA

Ta cenna bawełna jest uprawiana wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, i to jedynie na około pięciuset rodzinnych plantacjach. Sposób pielęgnacji tej unikatowej rośliny jest tam dziedziczony z pokolenia na pokolenie. Farmerzy poświęcają maksimum uwagi zachowaniu zdrowej gleby i jakości wody, która przy uprawie jest bardzo ważna. Pojedyncze włókna bawełny SUPIMA są nawet o 35% dłuższe niż włókna klasycznej bawełny i aż dwa razy mocniejsze. Odznaczają się dużą miękkością i wysoką elastycznością. Doskonale utrzymują pierwotny kolor nawet po wielu praniach. 

Právě z této fantastické tkaniny pro vás specialisté z Astratexu vytvořili kolekci SUPIMA SUPERLIGHT. 

Menstruacyjne majtki i stroje kąpielowe

Skoro już jesteśmy przy temacie zrównoważonego rozwoju, nie można pominąć hitu ostatnich lat: majtek menstruacyjnych. Nie tylko są wygodne, lecz także ułatwiają życie tysiącom kobiet, które zdecydowały się je wypróbować. Wyglądają jak zwykłe majtki o różnych krojach. W odróżnieniu od klasycznych menstruacyjnych środków higienicznych stanowią ekologiczną alternatywę, która pozwala oszczędzać nie tylko środowisko, lecz także Twoje pieniądze. Przy odpowiedniej pielęgnacji bowiem wytrzymują wiele lat, dlatego początkowa inwestycja bardzo się opłaca. Na temat majtek menstruacyjnych możesz przeczytać nasz artykuł.

Czy wiesz, że istnieją również menstruacyjne stroje kąpielowe? W odróżnieniu od majtek nie zastąpią w pełni menstruacyjnych środków higienicznych przy obfitym krwawieniu. Stanowią jednak świetny dodatek do nich, abyś w czasie swoich dni czuła się pewnie i komfortowo. Możesz jednak nosić je samodzielnie podczas oczekiwania na okres albo na początku i na końcu cyklu.

Naturalnie barwione tkaniny

W przeszłości do bawienia tkanin używano przede wszystkim naturalnych farb i pigmentów. Stopniowo powracają do tego też niektórzy producenci bielizny i odzieży. Odkryj na przykład kolekcję EARTH COLLECTION marki DORINA. Do jej produkcji zostały zastosowane wysokiej jakości naturalne materiały takie jak modal i Tencel™, a wzór koronek został zainspirowany kwiatami. Do barwienia są używane naturalnie pozyskane barwniki z warzyw, korzeni, liści, drewna i jagód. Dzięki wybranym materiałom i technologiom bielizna jest bardzo wygodna i odpowiednia także dla skóry bardzo wrażliwej.

Ekologiczna produkcja

Tu w Astratexie wiemy, że komfort jest na pierwszym miejscu, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie linię superwygodnej bielizny, która się świetnie nadaje do noszenia na co dzień, relaksu w domu albo nawet do spania. Znajdziesz w niej miłe majtki o kroju klasycznym lub typu tanga oraz proste nieusztywniane biustonosze typu lambada. Bielizna jest szyta we Włoszech, a do jej produkcji z poszanowaniem środowiska naturalnego zużywa się mniej elektryczności i wody dzięki wysokiej jakości maszynom i ekologicznym procedurom.

Ekologiczny bambus

Znasz bieliznę bambusową? Jeśli nie, to czas to naprawić. Bambus ma znakomite właściwości, i chociaż jest ekstremalnie twardy, bielizna z jego włókien jest miękka i bardzo wygodna. Ponadto jest elastyczny i swoją miękkością w dotyku niemal dorównuje jedwabiowi. Doskonale absorbuje wilgoć i jest aż cztery razy bardziej chłonny niż bawełna. Wisienką na torcie jest zdolność do pochłaniania zapachów i właściwości antybakteryjne. Bambus jest jednak przede wszystkim znakomitym źródłem odnawianym dzięki niewiarygodnie szybkiemu wzrostowi do jednego metra dziennie. Do jego uprawy nie stosuje się pestycydów ani sztucznych nawozów, a włókna są poddawane obróbce bez chemii.

Więcej o bieliźnie bambusowej przeczytasz w naszym artykule.

Oznaczenie Oeko-Tex®

Oeko-Tex® należy do najbardziej znanych certyfikatów na świecie. Służy do identifikacji tekstyliów, które są testowane pod kątem obecności substacji szkodliwych. W przypadku gdy znajdziesz to oznaczenie na metce producenta, oznacza to, że do produkcji nie zostały użyte materiały chemiczne, a produkt jest całkowicie bezpieczny i nieszkodliwy. Tkaniny z tym oznaczeniem są produkowane oszczędnie i odpowiedzialnie względem środowiska. Kryteria testowe dla standardu Oeko-Tex® wciąż są uściślane i zmieniane na podstawie najnowszych wyników badań naukowych.