Wszystko zależy od rozmiaru
„75B jest dobre dla każdego, nie bój się”. To w zasadzie jest jedno ze zdań, które w swoim życiu słyszała każda kobieta, która kiedykolwiek wybierała sobie bieliznę. Do brafittingu, czyli prawidłowego dobierania biustonosza, w przeszłości raczej nie przywiązywano u nas zbyt wielkiej wagi i brało się po prostu to, co było dostępne w sklepach. Często właśnie było to wspomniane „siedemdziesiąt pięć be”, które było uważane za uniwersalny rozmiar na każdy biust. Czy to z powodu niedoboru towarów, czy dlatego że wpływ niepodpowiedniego biustonosza na zdrowie i utrzymywanie prawidłowej sylwetki nie był tematem w żaden sposób badanym. I to był jeden z powodów, z których powstał Astratex. Dziś już dzięki edukacji wiemy, że nieodpowiedni rozmiar biustonosza to koszmar nie tylko dla Twojego stroju z estetycznego punktu widzenia, lecz także dla Twojej szyi, pleców i ramion, na które noszenie nieodpowiedniej bielizny ma wyraźnie negatywny wpływ. Chodź z nami i dowiedz się, jak wygląda prawidłowo dopasowana bielizna.
Nasza porada:
Wahasz się, który fason wybrać? Nasz przewodnik po biustonoszach Ci pomoże. Nasz internetowy przewodnik po stanikach pomoże Ci wybrać odpowiedni rozmiar.
Pomiar to klucz do sukcesu
Wybór prawidłowego rozmiaru biustonosza zaczyna się od pomiarów. Używamy do tego zasadniczo centymetra krawieckiego. Powinien on być podczas mierzenia naciągnięty, ale nie może uwierać. Zawsze także zwracaj uwagę, by był w pozycji poziomej.
KROK 1: Mierzenie biustu
⭕Mierz się albo bez biustonosza, albo w prostym biustonoszu bawełnianym, który nie zmniejsza piersi ani nie ma wkładek.
⭕Następnie zmierz się w biuście na wysokości brodawek sutkowych. Upewnij się, czy centymetr krawiecki znajduje się w pozycji poziomej wokół całego obwodu i czy możesz wygodnie wziąć oddech tak, aby Cię nie uwierał.
KROK 2: Mierzenie obwodu pod biustem
⭕Zmierz się ciasno w obwodzie pod biustem. Centymetr krawiecki powinnaś mieć na jednakowym poziomie wokół całego obwodu. Podczas mierzenia wypuść oddech i od wartości końcowej odlicz 3–5 cm.
⭕Pierwsza wartość wskaże rozmiar miseczek (np. C), druga zmierzona wartość w tabeli pokaże Ci, z jakim obwodem biustonosz kupić (np. 85).
KROK 3: Obwód talii
⭕Zmierzenie obwodu talii jest ważne szczególnie przy zakupie majtek z wysokim stanem i jednoczęściowego stroju kąpielowego.
⭕Obwód talii mierz zawsze w najwęższej części korpusu, zazwyczaj znajduje się ona tuż nad pępkiem.
KROK 4: Obwód bioder
⭕Włóż klasyczne majtki albo tanga, nie mierz się w majtkach z nogawkami jak u krótkich spodenek albo w bieliźnie wyszczuplającej.
⭕Stań przed lustrem i upewnij się, czy mierzysz obwód w najszerszym miejscu.
⭕Dobrze by było mieć do pomocy drugą osobę, która zadba o to, by centymetr krawiecki był w pozycji poziomej.
Obwód biustonosza
Choć na pierwszy rzut oka nie musi tak się wydawać, prawidłowo dobrany obwód biustonosza odgrywa zasadniczą rolę. To właśnie obwód, a nie ramiączka, powien bowiem utrzymywać większość ciężaru biustu. Jeśli obwód jest za duży, nie może spełniać tej funkcji prawidłowo i ciężar biustu spoczywa właśnie na ramiączkach – to z kolei może wywołać ból ramion i nieprzyjemne odciśnięcia. Poza tym taki biustonosz nie odda Ci przysługi także jeśli chodzi o kształt piersi. Zbyt luźny obwód bowiem podjeżdża do góry, a tym samym piersi opadają. Do tego zapięcie bielizny często wystaje spod ubrania, co nieładnie wygląda na plecach. Prawidłowo dobrany obwód ciasno przylega do ciała, a jednocześnie nie uwiera, nie powoduje czerwonych odciśnięć na skórze ani nie utrudnia oddychania.
Znakiem tego, że z biustonoszem coś jest nie w porządku, mogą być oprócz widocznych oznak także bóle ramion. Często są one spowodowane właśnie nieodpowiednim (zbyt dużym) obwodem biustonosza. Ciężar biustu zaś spoczywa na ramiączkach, co jest problemem zwłaszcza u kobiet z dużym biustem. Tylnej części obwodu nie powinno dać się odciągnąć od ciała na odleglość większą niż na dwa palce. Tylna część ma się znajdować pod kątem prostym względem pach, a zapięcie na tej samej wysokości co przód biustonosza. W żadnym wypadku tył nie może się przesuwać do góry. Jest to wyraźny znak, że obwód jest za duży.
Porada naszych specjalistek
Zdarza się, że czarne tkaniny są barwione, dlatego mogą być mocniejsze i mniej elastyczne. Miej to na uwadze podczas wybierania biustonosza. Jeśli kupujesz czarną bieliznę, może się zdarzyć, że obwód (przynajmniej na początku) będzie ciaśniejszy niż ten, do którego jesteś przyzwyczajona. Problem mniejszego obwodu łatwo rozwiążesz dzięki przedłużeniu zapięcia. Zbyt duży lub rozciągnięty obwód także nie oznacza, że musisz od razu wyrzucić biustonosz, wtedy sięgnij po skracacz obwodu. Kupując nowy biustonosz, możesz mieć wrażenie, że jest za ciasny. Nie oznacza to, że źle wybrałaś. Obwód z czasem robi się lekko luźny.
Ramiączka
Większa część ciężaru biustu powinna spoczywać na obwodzie, a nie na ramiączkach. Ramiączka nigdy nie mogą się wrzynać. Jednocześnie też rzecz jasna nie powinny spadać z ramion. Na szczęście w przeważającej większości biustonoszy ramiączka mają regulowaną długość, wystarczy więc je skrócić lub wydłużyć w zależności od potrzeb. Pod prawidłowo wyregulowane ramiączko powinnaś bez problemu wsunąć palec, ale zawsze dociągaj ramiączka z wyczuciem. Jeśli masz asymetryczne piersi, regulacja ramiączek pomoże wyrównać je optycznie. Najlepiej gdyby druga osoba pomogła Ci dociągnąć ramiączka, gdy stoisz prosto, wyciągasz szyję w górę i ściągasz łopatki. Dzięki temu biustonosz może Ci pomóc utrzymuwać prawidłową postawę przez cały dzień. Jeśli jesteś posiadaczką obfitych kształtów, wybieraj biustonosze z szerokimi albo przynajmniej wyściełanymi ramiączkami. Pomóc mogą także podkładki pod ramiączka.
Miseczki
Jedną z oznak niewłaściwego rozmiaru biustonosza może być wylewająca się pierś, kiedy zbyt mała miseczka nie obejmuje całej piersi. Wtedy ona się wylewa i tworzy się nieestetyczna bułka. Jeśli z kolei miseczka jest za duża, jej krawędzie odstają od piersi, a podczas ruchu biustonosz się fałduje, marszczy i zahacza o niego materiał wierzchniej warstwy odzieży. Całościowy efekt jest taki sobie. Przy prawidłowo dobranym rozmiarze miseczka powinna układać się równo z linią piersi i naturalnie są z nią łączyć – nie może więc ani się wpijać, ani odstawać. Biust będzie wyglądał inaczej w biustonoszu usztywnianym, a inaczej w miękkim (nieusztywnianym). Dlatego może się zdarzyć, że w zależności od kroju biustonosza będą Ci pasowały różne rozmiary. Nie jest więc tak, że wystarczy raz się zmierzyć i teraz już zawsze będziesz kupować każdy biustonosz w takim samym rozmiarze. U większości kobiet miseczka jest o jeden numer większa lub mniejsza od idealnego rozmiaru. Podczas gdy w biustonoszu nieusztywnianym na ogół sprawdza się mniejsza miseczka, jako że pierś naturalnie w niej „osiada”, w biustonoszach usztywnianych, które bardziej modelują i unoszą biust, często najbardziej pasuje większa miseczka. Osobny rozdział stanowią zaś biustonosze push-up czy bardotki. Jeżeli masz duże piersi, wybieraj biustonosze, które mają usztywniane lub wzmocnione panele boczne. Pomagają one nie tylko modelować, lecz także lepiej utrzymywać ciężar biustu.
Porada naszych specialistek
Rozmiary miseczek zwiększają się albo zmniejszają równomiernie z rozmiarem obwodu. Miseczka B jest więc mniejsza przy obwodzie 70 niż przy obwodzie 80. Biustonosz 65D zatem ma w przybliżeniu miseczkę tak samo dużą jak 70C i 75B itp. Czyli jeśli przymierzasz biustonosz w rozmiarze 75B, przy czym miseczka jest w sam raz, ale potrzebowałabyś mniejszego obwodu, wraz z mniejszym obwodem trzeba wybrać większy oznaczony literą rozmiar miseczki. W tym przypadku prawidłowym wyborem powinien być rozmiar 70C.
Zbyt duże miseczki
Prawidłowy rozmiar miseczek
Zbyt małe miseczki
Fiszbiny
Fiszbiny mogą przynieść zarówno pożytek, jak i szkodę. Kobiety zazwyczaj dzielą się na ich zwolenniczki i przeciwniczki. Te pierwsze nie wyobrażają sobie bez nich życia, bo fiszbiny pomagają modelować i unoszą ich biusty, a te drugie twardo ich odmawiają. Fiszbiny oczywiście są nieszkodliwe dla zdrowia, ale żeby faktycznie tak było, absolutnie kluczowy jest wybór prawidłowego rozmiaru biustonosza. W przeciwnym razie fiszbiny uciskają żebra i piersi oraz mogą przy długotrwałym noszeniu biustonosza spowodować uszkodzenie tkanki piersi i prowadzić do otarć, a w gorszym wypadku także stanów zapalnych. Kiedy masz biustonosz w odpowiednim rozmiarze, fiszbin otacza całą dolną część piersi i celuje w środek pachy. W przedniej części biustonosza pod fiszbin nie powinien się zmieścić więcej niż jeden palec. Kiedy uniesiesz ręce, prawidłowo dopasowany biustonosz pozostanie zawsze na tym samym miejscu. Z przodu fiszbin nie może zachodzić na pierś, a mostek biustonosza przylega ściśle do ciała.