Przewodnik po biustonoszach: Dziewięć typów dla każdego biustu

Przewodnik po biustonoszach: Dziewięć typów dla każdego biustu

Co inny biust, to inny rodzaj biustonosza. Różnorodność biustów jest duża i wybór odpowiedniego biustonosza może czasami sprawić nam nie lada kłopot. Spróbuj go rozwiązać raz a dobrze i zerknij na dziewięć podstawowych rodzajów biustonoszy dla każdych piersi.

30 marca 2024
Jak wybrać

Denisa Stasinková

redaktor

Usztywniany

Usztywniane biustonosze mają mocne miseczki, ale zazwyczaj nie mają wkładek powiększających piersi. Ich zadaniem jest w całości zakryć biust, zapewnić mu konieczne podparcie i go ukształtować. Są dobre zarówno dla mniejszego, jak i większego biustu oraz modelują piękne, jędrne piersi.

Półusztywniany

Półusztywniane biustonosze są dobre dla piersi w każdym rozmiarze. Dzięki usztywnieniu w dolnej części nadają biustowi ładny kształt, nie dodając mu przy tym objętości. Usztywniana część podpiera i lekko unosi piersi, a miękka część górna pięknie się dopasowuje do wielkości i naturalnego rozmiaru biustu.

Nieusztywniany

Nieusztywniane biustonosze są miękkie i łatwo się dopasowują do kształtu piersi. Możesz wybrać wersję bez fiszbinów, która jednak w żaden sposób nie kształtuje biustu. Jest więc bardziej odpowiednia dla mniejszych piersi. Modele na fiszbinach zapewniają biustowi lepsze podparcie, a jednocześnie wciąż zachowują jego naturalny kształt.

Bardotka

Ten krój biustonosza podpiera piersi od spodu i je unosi, podkreśla przede wszystkim górną linię biustu i modeluje w ten sposób pełny, krągły dekolt. Bardotki z odpinanymi ramiączkami niekiedy mają po wewnętrznej stronie obwodu silikonoowy pasek, który zapobiega zsuwaniu się biustonosza.

Bralette

Biustonosze bralette albo braletki są wielkim hitem ostatnich lat. Braletki są nieusztywniane i nie mają wkładek ani fiszbinów. Dlatego są niezwykle komfortowe. Braletka jest najbardziej odpowiednia dla kobiet z małym albo średnim biustem i jest idealna jako pierwszy biustonosz dla dziewcząt.

Push-Up

Marzysz o bardziej wyrazistym dekolcie? Sięgnij po biustonosz push-up, który uniesie biust i doda mu objętości. Tak zwane push-upy mają w dolnej części miseczek wkładki, które są wszyte na stałe albo wyjmowane. W ofercie są także biustonosze double push-up, które powiększają biust nawet o dwa rozmiary.

Minimizer

Jeśli chcesz zmniejszyć optycznie biust, pomoże Ci w tym tzw. minimizer. Te biustonosze są szyte z mocniejszych materiałów, które przyciągają piersi do ciała i sprawiają, że biust jest optycznie mniejszy. Dobry minimizer ma szerokie i wyściełane ramiączka, które się nie wpijają oraz krój, który pomaga rozkładać ciężar piersi.

Do karmienia

W biustonoszach do karmienia najważniejszy jest komfort. Najczęściej spotkasz się w nich z praktycznymi odpinanymi w górnej części miseczkami. Niektóre warianty mają prosty przekrzyżowany krój, dzięki któremu wystarczy tylko odgarnąć miseczkę. Sprawą zasadniczą jest miękkie wnętrze, które nie podrażnia wrażliwych brodawek sutkowych.

Bez fiszbinów

Biustonosze bez fiszbinów są odpowiednie przede wszystkim dla posiadaczek małego biustu, któremu wystarczy tylko lekkie podparcie. Mogą być usztywniane, nieusztywniane i bezszwowe. Wraz z rosnącą popularnością modeli bez fiszbinów rozrasta się jednak skala rozmiarów. Możesz je kupić w wielu fasonach, włącznie z wersją push-up.