Najlepszy biustonosz do karmienia? Dobrze dopasowany i wygodny

Najlepszy biustonosz do karmienia? Dobrze dopasowany i wygodny

10 stycznia 2024
O bieliźnie

Karolína Marvánková

redaktor

Zbliża się dzień, w którym powitasz na świecie nowego członka rodziny? Jeśli masz już przygotowany pokoik dziecięcy, a w komodzie poukładane śpioszki, nadszedł czas, aby pomyśleć też o sobie. Możesz zacząć od sprawienia sobie wygodnego biustonosza, który ułatwi Ci karmienie piersią.

Aby przeżyć cały okres karmienia w maksymalnym komforcie, ważne jest, aby przy wyborze nowego biustonosza do karmienia kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Jakie to są zasady?

1. Wybieraj biustonosz dopiero w v 9. miesiącu ciąży

Piersi tuż przed porodem, a przede wszystkim po nim bardzo się zmieniają. Dlatego ważne jest to, by wymienić biustonosz ciążowy na ten do karmienia dopiero w dziewiątym miesiącu ciąży. W okresie karmienia piersi będą cięższe, więc biustonosz do karmienia musi im zapewniać maksymalne podparcie. Oprócz tego musi być jak najbardziej komfortowy. Uciskający lub drapiący model mógłby zablokować gruczoły mlekowe, a w gorszym przypadku spowodować uciążliwy stan zapalny.

Porada Astratexu:

Na oddział położniczy zabierz ze sobą najwygodniejszy biustonosz, jaki masz. Najlepiej by było, gdyby nie miał fiszbinów i był o jeden rozmiar większy niż ten, który zazwyczaj kupujesz. Zalecamy wybór biustonosza na tydzień przed porodem, dlatego że Twoje piersi bardzo się zmienią, a Ty będziesz musiała być w stanie nosić ten biustonosz od razu po nim. Po pierwszym tygodniu do dwóch, kiedy Twoje piersi będą się formowały, polecamy powórzenie mierzenia. Dzięki temu uzyskasz pewność, że masz odpowiedni rozmiar i zapobiegniesz niepożądanym komplikacjom.

2. Pomiar to podstawa

OBWÓD BIUSTU

Zmierz się albo bez biustonosza, albo w prostym bawełnianym modelu, który nie zmniejsza piersi ani nie ma wkładek. Mierz biust na wysokości brodawek sutkowych. Upewnij się, że centrymetr krawiecki znajduje się w pozycji poziomej wokół całego obwodu i że możesz wygodnie nabrać oddechu tak, aby Cię nie uwierał. Ten pomiar wskaże Ci wielkość miseczek (np. C).

OBWÓD POD BIUSTEM

Zmierz się w obwodzie tuż pod biustem. Zwróć uwagę, aby centymetr krawiecki był na tej samej wysokości wokół całego obwodu. Przy mierzeniu wypuść powietrze i od wartości końcowej odlicz 2–3 cm. Zmierzona wartość w tabeli pokaże Ci, jaki obwód powinien mieć biustonosz, który kupisz (np. 85).

A co z majtkami?

Jeśli chcesz kupić sobie nowe majtki, które będziesz nosić po porodzie (nie ciążowe), zalecamy wybór modelu z wysokim stanem i co najmniej o jeden rozmiar albo dwa większego, niż zwykle nosiłaś przed zajściem w ciążę. Wypróbuj też regulowany pas poporodowy, który uformuje skórę i sylwetkę po porodzie, pomoże wygładzić brzuch, zredukuje rozstępy i poprawi utrzymanie prawidłowej postawy.

Porada Astratexu:

Biustonosz do karmienia będziesz prać częściej niż zwykle. Potrzebujesz minimum dwóch, a jeszcze lepiej trzech, abyś mogła je zmieniać. Poza tym w biustonoszu będziesz też spać. Idealne będą modele bez usztywnień, fiszbinów, opcjonalnie również bez zapięcia.

3. Wybieraj odpowiednie materiały i kroje

Idealny biustonosz do karmienia nie może nigdzie uwierać ani drapać, powinien także być uszyty z elastycznych i przewiewnych materiałów, takich jak na przykład bawełna, która wytrzymuje również wysokie temperatury prania. Wygodę zapewni też modal albo wiskoza – oba materiały należą do włókien naturalnych. Ważne jest to, aby materiał był przewiewny i umożliwiał zmęczonej skórze oddychanie.

Porada Astratexu:

Wypróbuj praktyczne bawełniane wkładki do biustonosza, które są świetną pomocą dla każdej przyszłej mamy. Są cienkie i bardzo chłonne, a skóra piersi dzięki nim pozostaje sucha.