Wyjątkowa i wygodna: Poznaj bieliznę z włókien bambusowych

Wyjątkowa i wygodna: Poznaj bieliznę z włókien bambusowych

7 listopada 2023
O bieliźnie

Karolína Marvánková

redaktor

Spróbuj na chwilę zapomnieć o odzieży z materiałów syntetycznych albo 100% bawełny i wypróbuj na własnej skórze bieliznę o wyjątkowych właściwościach i z mnóstwem zalet. Co to za cechy?

Jedwabista miękkość

Chociaż sam bambus jest ekstremalnie twardy, bielizna z włókien z tej rośliny to zupełne przeciwieństwo. Już przy pierwszym dotknięciu zaskoczy Cię swoją miękkością, którą bez przesady można porównać do kaszmiru albo jedwabiu. Materiał jednocześnie jest elastyczny i bez problemu dopasuje się do kształtów Twojego ciała. Bambusowe biustonosze są wygodne i nie podrażniają oraz pozwalają jej oddychać

Termoregulacja

Kolejną znakomitą właściwością bielizny z włókien bambusowych jest absorpcja wilgoci i wyrównywanie różnic temperatur. Materiał jest aż czterokrotnie bardziej chłonny i świetnie odprowadza pot. Dzięki swoim właściwościom utrzymuje naturalne środowisko skóry. Bielizna więc nie przylepia się do niej nawet gdy słupek rtęci na termometrze dochodzi do trzydziestu stopni.

Naturalne włókno bambusowe to doskonały materiał nie tylko na letnie miesiące. Dzięki swojej mikrostrukturze w gorącą pogodę pozostaje o dwa do trzech stopni chłodniejsze niż bawełna i odwrotnie – w chłodzie przyjemnie ogrzewa.

Pochłanianie zapachów

Bielizna z włókien bambusowych dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym redukuje namnażanie bakterii i powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Dlatego jest to świetny wybór dla osób z wrażliwą skórą oraz dla tych, którzy aktywnie uprawiają sport. Odzież jest wysoce odporna na niemiłe zapachy nawet przy długotrwałym noszeniu. Tę unikatową właściwość włókno zachowuje nawet po 50 praniach.

Bambus jest ekologiczny

Do uprawiania bambusa nie stosuje się żadnych pestycydów i nawozów sztucznych, a do samego przetwarzania włókien nie używa się żadnej chemii. Na plantacjach zresztą rzadko kiedy bambus bywa atakowany przez szkodniki i choroby. Jest on ponadto znakomitym źródłem odnawialnym – pędy bambusa osiągają przyrost do jednego metra dziennie, co sprawia, że ten rodzaj trawy jest najszybciej rosnącą rośliną na świecie. Włókno rozkłada się w naturze do 100%.


Jak dbać o bieliznę z włókien bambusowych?

📍 Unikaj używania do prania środków zmiękczających tkaniny. Mogłyby one zniszczyć specjalne włókna bambusowe, a bielizna w ten sposób straciłaby swoje wyjątkowe właściwości.

📍 Jeśli pierzesz bieliznę i odzież w pralce razem, uważaj na rzepy. Mogą one łatwo zaczepiać o delikatne włókno bambusowe. Zalecamy pranie delikatnej bielizny osobno albo w koszyku do prania.  

📍 Nie susz bielizny w suszarce albo na kaloryferze. Jeżeli suszysz ją na zewnątrz, rozwieś bieliznę z bambusa w zacienionym miejscu, a jeśli robisz to w pomieszczeniach zamkniętych, upewnij się, że wokół bielizny będzie wystarczająca cyrkulacja powietrza.

📍 W pierwszej kolejności zawsze kieruj się zaleceniami producentów. Znajdziesz je na metkach przy każdej bieliźnie. Jeśli należysz do osób, którym metki przeszkadzają, mamy dla Ciebie radę. Przed odcięciem metki sfotografuj ją telefonem (wraz z konkretnym elementem bielizny). Dzięki temu przy kolejnym praniu nie będziesz się zastanawiać nad temperaturą ani zastosowaniem środka zmiękczającego. Odcięte metki możesz też zbierać w zeszycie albo notesie.