Dziś jest Międzynarodowy Dzień Bielizny! Czy znasz jej historię?

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Bielizny! Czy znasz jej historię?

3 kwietnia 2024
O bieliźnie

Nikola Herčíková

redaktor naczelny

Bielizna jest nieodłączną częścią całego naszego życia, dlatego ona także zasługuje na swój dzień. Wyrusz z nami na mały spacer przez historię. Prześledzimy wspólnie rozwój bielizny na przestrzeni wieków.

Od gorsetów do nowoczesnej bielizny

Od czego zacząć, jak nie od gorsetów. Te zaś z upływem czasu lekko zmieniały swój wygląd. W XIX wieku uzyskały ikoniczny kształt klepsydry, dzięki któremu tworzyły u kobiet zaokrąglone kształty. Z drugiej jednak strony w gorsetach bardzo trudno się oddychało, omdlenia były na porządku dziennym. Pod koniec tegoż wieku powstawały nawet gorsety dla dzieci oraz gorsety elektryczne, które miały pomóc paniom w bólach pleców, wzmocnić ich organy wewnętrzne i rozbudować klatkę piersiową.

Żródło: GETTY IMAGES

Pierwsze „biustonosze” pojawiły się dopiero na początku XX wieku. Były to dwie zszyte chusteczki do nosa zwązane wstążką, wciąż jednak istniały też gorsety, ale w innej postaci. W latach 20. zmieniły się kanony urody z krągłych kształtów na chłopięcą sylwetkę. Kobiety więc zaczęły nosić luźne i bezkształtne ubrania. Dlatego ówczesne gorsety wyszczuplały i spłaszczały biodra.

Żródło: GETTY IMAGES

Wojny i bielizna

Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to nie mieć ze sobą związku, wojny i rozwój bielizny ściśle się ze sobą łączą. Kiedy Stany Zjednoczone włączyły się do pierwszej wojny światowej, nie miały wystarczająco dużych zasobów żelaza do produkcji broni. Dlatego wszystkie amerykańskie kobiety zostały wezwane do zaprzestania kupowania gorsetów z metalowymi fiszbinami. Dzięki temu zarządzeniu Stanom Zjednoczonym udało się zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy ton żelaza.

Podczas drugiej wojny światowej kobiety malowały sobie z tyłu na łydkach pionowe paski, aby, w związku z niedostatkiem zasobów, stworzyć wrażenie, że mają na nogach pończochy. W tym samym okresie były też produkowane specjalne gorsety dla pań z oddziałów pomocniczej służby kobiet. Ten modny model bielizny kobiety nosiły pod żakietem, który często zdejmowały, dlatego na gorsetach były naszywane kieszenie, aby mogły sobie do nich schować małe przedmioty i drobne pieniądze.

Żródło: GETTY IMAGES

Ciekawostki z historii bielizny

Numerację miseczek biustonoszy za pomocą liter alfabetu jako pierwsza wprowadziła firma S.H. and Company w roku 1932.

Pierwszy biustonosz bez ramiączek pojawił się w roku 1946, a kobiety dostały alternatywę dla gorsetów przy noszeniu dekoltów odsłaniających ciało. 

Żródło: GETTY IMAGES

Trzy lata później pojawiły się pierwsze biustonosze samoprzylepne, które były jeszcze lepszą alternatywą pod sukienkę z odkrytymi plecami albo do głębokich dekoltów.

Tak zwany biustonosz Bra Bag miał wbudowane nadmuchiwane wkładki. Wystarczyło, że kobieta dmuchała w dołączoną rurkę do momentu osiągnięcia pożądanego rozmiaru biustu.

Żródło: GETTY IMAGES

Na początku drugiej połowy XX wieku został zaprezentowany „tajemniczy przyjaciel”. Była to poduszeczka, która zapewniała pupie efekt push-up.

Wystające brodawki sutkowe były w latach 70. hitem. Dlatego powstał nowy model biustonosza, tzw. Nipple Bra. Był to klasyczny biustonosz z wszytymi sztucznymi sutkami.

Żródło: GETTY IMAGES

A jaką bieliznę kochamy w czasach współczesnych?

Każda z nas jest inna, ale nie możemy się oprzeć pięknej bieliźnie, od której oczekujemy przede wszystkim wygody i maksymalnego wsparcia. Czasami jednak przychodzą chwile, kiedy zamieniamy modele do noszenia na co dzień na kuszący komplet albo biustonosz sportowy.

Dlatego że kochamy bieliznę, która jest...